Strona główna arrow Artykuły arrow Wydarzenia w naszej gminie arrow Wywiad z kandydatem na wójta Gminy Magnuszew Markiem Drapałą
Klub Miłośników Ziemi Magnuszewskiej | 23 luty 2017
Menu witryny
Strona główna
Artykuły
Klub MZM
Nasza Gmina
Głos Magnuszewa
LZS Magnuszew
Odsyłacze
Szukaj
Z kraju i ze świata (RSS)
Kontakt z nami
Imieniny
23 Lutego 2017
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Bądzimir, Damian,
Florentyn, Łazarz,
Piotr, Romana, Roma,
Seweryn
Do końca roku zostało 312 dni.
 
 
 
Wywiad z kandydatem na wójta Gminy Magnuszew Markiem Drapałą Drukuj E-mail
Autor: Redakcja GM   
29 październik 2014

„Głos Wyborczy” – Na samym wstępie chcieliśmy zapytać, co skłoniło Pana do startu w wyborach samorządowych?
Marek Drapała – Od wielu lat wnikliwie obserwuję działania naszego samorządu oraz wójta gminy. Trzeba przyznać, że zaszły zmiany zarówno korzystne dla mieszkańców naszej gminy, jak i występowały zjawiska budzące pewnego rodzaju kontrowersje. Przez ostatnie kilkanaście lat w naszej gminie nie powstał żaden pomysł umożliwiający młodym ludziom podjęcie dobrze płatnej pracy. Młodzi, wykształceni, pełni entuzjazmu ludzie stanowią olbrzymi potencjał, który zamierzam wykorzystać. Jest to niesamowity atut naszej gminnej społeczności. Jeżeli Państwo dacie mi taką szansę, to ja stworzę dobry klimat dla inwestorów w naszej gminie i powstaną nowe miejsca pracy – dajmy młodym szansę.
„GW” – Dobrze, że Pan myśli o ludziach młodych, a co z rolnikami w naszej gminie, których jest zdecydowana większość?
M. Drapała – Zdaję sobie sprawę z tego, jak ważne są sprawy rolników w naszej gminie i będę szczególnie troskliwie zajmował się wszystkimi bez wyjątku. Wiem, jak istotną sprawą jest dostęp do rynków zbytu płodów rolnych, dlatego chciałbym, aby na terenie naszej gminy powstała giełda rolnicza „Zielony Rynek” oraz „EKO Market”. Powołanie do życia giełdy rolniczej pozwoli nam pozyskać środki z Unii Europejskiej oraz stworzyć nowe miejsca pracy. Powstanie giełdy na naszym terenie pozwoli łatwiej i lepiej sprzedać płody rolne oraz przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej naszej gminy.

„GW” – W trakcie przeprowadzanych rozmów z mieszkańcami słyszymy takie uwagi pod adresem urzędu gminy, że nie o wszystkich sprawach byli informowani, albo informacja trafiała zbyt późno, aby mogli z takiej pomocy skorzystać. Jak zamierza Pan zająć się tym zagadnieniem?
M. Drapała – Dochodzą do mnie głosy, że w naszej gminie szwankuje przekaz informacji. Dołożę wszelkich starań, aby każdy mieszkaniec bez wyjątku otrzymał w stosownym czasie rzetelną i kompletną informację na temat funduszy unijnych, pomocy klęskowej. Nie powinno być takich sytuacji, jak zdarzało się to do tej pory, że jedni otrzymują informacje i korzystają całymi garściami z pomocy, zaś inni czują się oszukani – tak być nie może! Postaram się stworzyć w gminie przejrzysty system informacji rolniczej wraz z fachową obsługą umożliwiającą pomoc w składaniu wniosków unijnych.
„GW” – Aktualny wójt podejmował próby likwidacji szkół w naszej gminie w tej kadencji, jakie jest Pana stanowisko w tym temacie?
M. Drapała – W zakresie szkolnictwa na terenie naszej gminy mogę zapewnić, że żadna szkoła nie zostanie zlikwidowana. Dołożę wszelkich starań by rodzice, dzieci i nauczyciele byli zadowoleni i mieli możliwość realizowania swoich pasji życiowych. Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że kluczem rozwoju gminy jest edukacja, na której nie należy oszczędzać, dodatkowo wprowadzę w życie hasło: „W każdej szkole jest przedszkole”. Usprawniony zostanie system dowozu dzieci do szkół, tak aby rodzice i młodzież szkolna byli zadowoleni. Powstaną nowe zadaszone przystanki dla dzieci oraz zostaną wykonane odpowiednie zjazdy dla autobusów, aby zwiększyć bezpieczeństwo.  
„GW” – W rozmowach między mieszkańcami często słyszy się narzekania na temat dróg gruntowych. Wiele spraw jest w tej materii do zrobienia, jak zatem zamierza Pan ten temat rozwiązać?
M. Drapała – W zakresie infrastruktury drogowej planuję wystąpić do Rady Gminy o zgodę na zakup równiarki oraz koparki. Zakup powyższego sprzętu technicznego pozwoli nam precyzyjnie reagować na potrzeby naszych mieszkańców. Równanie dróg ma się odbywać w myśl zasady „Dziś zgłoszono - dziś zrobiono”. Kamień i kruszywa na drogi trafią tam gdzie powinny, w takiej ilości, aby spełnić oczekiwania wszystkich. Dopilnuję, aby publicznie rozliczona została każda tona sprowadzanego kruszywa na teren naszej gminy. Dodatkowo zakup koparki pozwoli nam uporać się z lokalnymi podtopieniami łąk i pól położonych przy kanale trzebińskim i magnuszewskim. Postaram się wspólnie z PZŁ rozwiązać problem szkód powodowanych przez bobry i dziki. 
„GW” – Każda z poszczególnych wspólnot wiejskich oczekuje informacji na co mogą liczyć, jak Pan zostanie wójtem?
M. Drapała – Planuję cykl spotkań mieszkańców, radnych oraz sołtysów, aby sami wspólnie stworzyli listę przedsięwzięć, które powinny być zrealizowane w poszczególnych wsiach. Chciałbym, aby nowe inwestycje były wizytówką naszej gminy oraz cieszyły mieszkańców – skorzystamy z funduszy unijnych na rewitalizację wsi. Ważną sprawą dla nas wszystkich jest bezpieczeństwo – wspólnie z Radą Gminy i radnymi powiatowymi doprowadzimy do powrotu pogotowia ratunkowego oraz posterunku policji na teren naszej gminy. Wprowadzona zostanie nowa numeracja domów, aby była czytelna dla wszystkich służb alarmowych oraz przyjezdnych gości.
„GW” – Wiele rodzin w naszej gminie korzysta z pomocy społecznej, która budzi nieraz wiele kontrowersji, czy ma Pan jakieś pomysły jak uzdrowić tę sytuację?
M. Drapała – Dla rodzin korzystających z pomocy społecznej zostaną wprowadzone nowe możliwości dające lepsze warunki życia. Usprawniony zostanie system przepływu środków, tak aby trafiały do tych najbardziej potrzebujących. Będziemy tworzyć nowe miejsca pracy, aby ograniczyć liczbę osób bezrobotnych – powstanie między innymi gospodarka komunalna, korzystając z pomocy unijnej wybudujemy mieszkania socjalne.
„GW” – Widzimy, że ma Pan wiele pomysłów, ale skąd wziąć na to wszystko pieniądze?
M. Drapała – Otóż, po pierwsze wspólnie z nową radą zajmiemy się optymalizacją systemu podatkowego. Chciałbym, aby powstał elastyczny, a zarazem bardzo czytelny system poboru podatków dający szansę wszystkim podatnikom. Stworzymy system zachęt dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. Musimy stworzyć wizerunek gminy przyjaznej dla przedsiębiorczych – „Gmina przyjazna biznesowi”. Każda nowo powstająca firma na terenie naszej gminy będzie mieć fachową pomoc z urzędu gminy w postaci pracownika prowadzącego. Zachęcimy zamieszkujących naszą gminę działkowiczów, aby podatki PIT płacili w naszej gminie w myśl zasady – „Tu się płaci – bo się nam opłaci”.
„GW” – Jak wiemy szwankuje komunikacja i współpraca naszej gminy z powiatem kozienickim, z tego co jest nam wiadome wójt zbojkotował w tym roku między innymi dożynki powiatowe, co Pan sądzi na ten temat?
M. Drapała – Po wyborach samorządowych, które jak wiemy odbędą się 16 listopada br. poznamy naszych radnych gminnych oraz powiatowych. W powiecie wybrany zostanie starosta oraz zarząd powiatu, z którymi chcielibyśmy nawiązać dobrą współpracę, tak aby nie występowały żadne tarcia na linii Gmina Magnuszew – Starostwo Powiatowe w Kozienicach, bo zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. Dodatkowo pragnę powiedzieć, że dołożę wszelkich starań, aby nasza gmina podawana była za przykład gminy nastawionej na dobrosąsiedzkie relacje oraz przykład gminy, w której wójt łączy całą wspólnotę gminną. A wszystko to postaram się wprowadzić w życie, jeżeli tylko otrzymam od Was Drodzy Mieszkańcy mandat zaufania – z całą pewnością Was nie zawiodę, tak mi dopomóż Bóg.
„GW” – Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia.          

<< wstecz   dalej >>
 
   
     

 
Copyright 2005 - Klub Miłośników Ziemi Magnuszewskiej
Polityka prywatności (cookies)